Ověřování
Ověřování se provádí dle zákona č. 41/1993 České národní rady ze dne 30. prosince 1992 o ověřování shody opisů nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu okresními a obecními úřady a o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady. Změna: 15/1997 Sb.
Ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a pravost podpisu též provádějí notáři.
K ověření shody opisu nebo kopie s listinou je nutno předložit obě listiny (jak opis či kopii, tak originál nebo již dříve ověřenou kopii).
Ověřit nelze: kopii občanského, vojenského a jiného průkazu, pasu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.
Další případy, kdy nelze provést vidimaci uvádí výše uvedený zákon č. 41/1993 Sb.
K ověření podpisu musí být vždy osobně přítomen ten, jehož podpis se ověřuje a prokázat svou totožnost platným úředním průkazem, který obsahuje jméno, příjmení, rodné číslo (nelze-li je zjistit, datum narození).
Ověřit nelze podpis pod prázdnou listinou.
Pracovník, který provádí ověření podpisu, neodpovídá za obsah listiny a není oprávněn občanovi radit, jak má znít text (např. u plné moci, či čestného prohlášení).
Nemůže-li občan, jehož podpis se má ověřit, číst nebo psát, je možno provést legalizaci za účasti dvou svědků.
Správní poplatek za ověření podpisu je 50,- Kč za každý podpis.
Správní poplatek za každou ověřenou stránku je 30 ,- Kč, nejde-li o úkon osvobozený od správního poplatku. Na osvobození je nutno upozornit pracovníka provádějícího ověřování před započetím ověřovacího úkonu s uvedením z jakého titulu se osvobození uplatňuje.
Více informací na www.mvcr.cz... – úředně ověřený podpis